Кошик
Боротьба з хімічною зброєю подразнювальної дії

У цьому огляді розглянемо способи знезараження хімічної зброї подразнювальної дії (надалі - подразнюючі речовини, ПР) до нетоксичних продуктів і видалення їх з поверхонь. Найімовірніше, що коли ви зіткнетесь з такими ПР, це будуть “речовини для боротьби з масовими заворушеннями” (riot control agents), до яких часто відносяться о-хлорбензальмалонодинітрил (CS-1, CS-2, “Сірєнь”), хлорацетофенон (CN, “Черемуха”) та олеорезин капсикум (OC, екстракт гостого перцю).

Такі речовини зустрічаються на сучасному полі бою у вигляді розтяжок чи скидів з безпілотників у формі радянських гранат К-51 чи саморобок.

Для нейтралізації таких ПР вам знадобиться індивідуальний протихімічний пакет (ІПП). І хоча такі засоби створювались в першу чергу для нейтралізації бойових отруюючих речовин, вони допоможуть вам і в сьогоднішній ситуації.

Радянський союз залишив нам у спадок багато видів ІПП, з яких актуальною на сьогодні є ІПП-11 (склад такий самий як і в ІПП-10). Старші версії мають багато недоліків, та й знайти їх складніше

Основою ІПП-11 стала рецептура з вмістом азотнокислого лантану, т.зв. "Ланглік" (лінімент комплексних солей рідкоземельних елементів у поліоксигліколях). Склад для захисту та дегазації шкіри містить наступні компоненти, мас.%:

Гексагідрат азотнокислого лантана в перерахунку на лантан - 2,2 - 2,8

Триетиленгліколь - 60 - 64

Етилкарбітол = Моноетиловий ефір діетиленгліколю - 24 - 27

Гліцерин - 1,8 - 2,2

Гідроксид натрію - 0,7 - 0,9

Вода - інше

Цей пакет укладений у плоску герметичну упаковку з ламінованої фольги, розміром 9x13 см, в якій знаходяться чотири тампони, просочених дегазуючи розчином.

Відмінність ІПП-11 від решти дегазаторів в тому, що він може використовуватися з профілактичною метою (при загрозі отруєння фосфорорганікою): відкриті ділянки шкіри обробляють за 20-30 хв до можливого контакту з отруюючою речовиною. У разі попередньої обробки шкіри час ефективної дегазації при повторному застосуванні ІПП-11 може збільшуватись до 20 хв, проте найбільша ефективність досягається у перші хвилини після потрапляння токсикантів на відкриті ділянки шкірного покриву.

У даний час в НАТО використовують індивідуальні дегазаційні пакети RSDL (Канада), М291 та М295 (США), а також МК1 (Великобританія). Індивідуальний дегазаційний пакет RSDL (Reactive Skin Decontamination Lotion Kit) - це 1,25 М розчин калієвої солі 2,3-бутандіону моноксимату в моноетиловому ефірі поліетиленгліколю.

Для просочення використовуються подушечка із спеціального полістирольного матеріалу Opcell. Рідка фаза є важливим компонентом рецептури, оскільки в ній проходить сорбція, утримання та подальша дегазація ПР за принципом окиснення. Рецептура пакету RSDL ефективна щодо бойових отруйних речовин нервово-паралітичної та шкірно-наривної дії у режимах «захист», «дегазація», а також при комбінованому застосуванні.

Американською компанією "Rohm and Haas Company" був розроблений комплект М-291, прийнятий на постачання армії США в 1994 році. Він призначений для дегазації відкритих ділянок і в даний час повністю замінив комплект М-258А1 (аналог радянського пакету ІПП-51), що раніше був на постачанні. У 1996 р. на постачання армії США було прийнято комплект М-295, призначений для дегазації обмундирування та спорядження.

До складу комплектів М-291 і М-295 входить та сама рецептура, розроблена на основі смоли Ambergard XE-555 (суміш галогенованих стирольних/дивінілбензольних смол). M291 складається з трьох основних компонентів - волокниста прокладка (6 шт.), Це активоване вугілля і іонообмінна смола Ambergard XE-555. Активоване вугілля, крім свого прямого, сорбційного призначення, виконує ще й роль індикатора. Наявність чорного фарбування говорить солдатові про те, що отруйні речовини, нехай і сорбовані, але все ще знаходяться на ньому і бажано їх не відтягуючи видалити/струсити/змити.

Мають місце також відкриті дослідження з ефективними складами дегазуючих сумішей, які дуже легко можна зробити самому. Одним з таких є дослідження, опубліковане Національною довідковою службою кримінального правосуддя (NCJRS) Сполучених Штатів Америки.

Склад досить простий і доступний:

5% - бісульфіт натрію

45% - ізопропанол

45% - вода

10% - гліцерин

Загалом, сьогодні вам практично не вдастся нічого придбати, крім ІПП-11 чи набору RSDL. Також варто зауважити, що на ринку існують рішення на основі сорбентів (PelGar) або ж виключно миючих сумішей (Fox Labs). Такі склади будуть мати меншу ефективність, але теж мають місце бути. Який варіант вам зручніший, вирішуйте самі. Також зважайте на те, що більшість навчальної військової літератури рекомендує мати мінімум 4 шт. ІПП або 100 мл на людину. Ну і не забувайте про навички застосування, ці засоби ефективні тільки в перші хвилини ураження. Навченість і відсутність паніки збереже дуже багато часу.

Хай стрільба йде як по маслу!